به گزارش ایلنا، نخستین دوره جشنواره موسیقی نواحی بوشهر که با عنوان «کوچه فستیوال» از 19 اسفندماه در این بندر آغاز به کار کرده بود، شب گذشته با معرفی گروه‌های برتر که براساس آرا مردمی انتخاب شده بودند، به کار خود پایان داد.

گروه «داماهی» هرمزگان به عنوان گروه برتر و گروه‌های «سورنای» لرستان و «ژوانا» از کردستان مشترکا به عنوان گروه‌‌های دوم انتخاب شدند.

آئین پایانی این جشنواره که در محل کافه «حاج رئیس» و در دل بافت تاریخی برگزار شد، با استقبال مخاطبان روبه‌رو شد. در ابتدای این مراسم، از تمامی گروه‌های شرکت‌کننده با اهدا لوح تقدیر و تجلیل شد و در ادامه مجری برنامه (شاهین بهرام‌نژاد) بیانیه فستیوال را قرائت کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «آشنایی و‌ پیوند دوباره مردم با داستان موسیقی نواحی و مناطق مختلف ایران عزیز که امروز در سراسر دنیا مورد استقبال قرار می‌گیرند ولى در مناطق خودشان غریب و مهجور مانده‌اند، حرکت ارزشمندی برای بازگشت به ریشه‌ها و غرورآفرین است.

در این جشنواره، تلاش شد تا هنرمندان مورد تکریم قرار گیرند و با آرامش و آسودگى و به دور از بایدها و نبایدهای تکراری و خسته کننده به ارایه آثارشان بپردازند. موضوعى که در این سال‌ها در جشنواره‌های داخلی مورد بی مهری قرار گرفته بود و در نتیجه به گواه شرکت کنندگان و مخاطبان، این جشنواره یکی از بهترین فستیوال‌هاى بود که در حوزه موسیقی کشور برگزار شده است.

پیام کوچه در کنار هم بودن و سازها را به نام مردم کوک کردن و با هم و برای هم نواختن بود. این همان مهمی بود که بارها از دست‌اندرکاران جشنواره های داخلی درخواست کرده بودیم.

کوچه را مردم خواستند و اداره کردند. آن‌ها نشان دادند، این پتانسیل را دارند که جشنواره‌ای به دور از سلیقه‌های مرسوم در ایران برگزار کنند که بتوانند در آن، پای صحبت یکدیگر و نیز هنرمندان بنشینند و لذت ببرند.»

این مراسم با اجرای مشترک گروه‌های شرکت کننده و با همنوازی با یکدیگر ادامه پیدا کرد و در پایان بخش آن نیز اجرای قطعه سرنای نوروزی بود که با سرنانوازی محسن شریفیان(سرپرست گروه لیان) و احسان عبدی پور(سرپرست گروه سرنای لرستان) و استقبال مخاطبان همراه شد.